Sławni golfiści – Tiger Woods

Eldrick „Tiger” Woods urodzony 30 grudnia 1975 roku w Cypress. Uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli dyscypliny golfa. Numer 1 na wszystkich listach rankingowych i najlepiej opłacany sportowiec na świecie z szacowanymi zarobkami 78 mln dolarów za rok 2012.

To właśnie „Tiger”, już jako 29. latek stał się posiadaczem dziewięciu najważniejszych zawodowych tytułów mistrzowskich. Zaczął grać w wieku 2 lat, w wieku 8 lat zagrał 2 rundy z liczbą uderzeń odpowiednio 78 i 76 wygrywając mistrzostwa USA Juniorów w najmłodszej grupie wiekowej (9-10), mimo iż jako jedyny miał tylko 8 lat. W wieku 12 lat przeszedł pole z profesjonalnych tee z wynikiem 68 uderzeń. W wieku 20 lat jako jedyny człowiek w historii miał na koncie 3 zdobyte z rzędu tytuły mistrza amatorów USA.

Przed przejściem na zawodowstwo jako jedyny w historii wygrał trzykrotnie z rzędu mistrzostwa USA Juniorów, a także trzykrotnie z rzędu mistrzostwa USA amatorów. Do tej pory jako profesjonalista Tiger wygrał łącznie 82 zawodów z cyklu PGA Tour wyrównując rekord Sama Sneada.

Otrzymał przydomek „Tiger” (tygrys) na cześć wietnamskiego przyjaciela jego ojca – Nguyen Phong. Ojciec Eldricka – Earl Woods – był żołnierzem w czasie wojny wietnamskiej i służył w formacji Zielonych Beretów.
Tiger jest mieszanego pochodzenia – jego ojciec był pół krwi Afroamerykaninem, ćwierć Chińczykiem i ćwierć Indianinem. Jego matka jest pół Tajką, ćwierć Chinką i ćwierć Holenderką.

W roku 2008 Eldrick poddał się operacji przedniego więzadła krzyżowego (ACL) w lewej nodze, które uległo podwójnemu pęknięciu podczas US Open 2008. Po 254 dniach przerwy Tiger Woods powrócił do zawodowego golfa, pierwsze zwycięstwo po powrocie przyszło 29 marca 2009 podczas turnieju Arnold Palmer Invitational, gdzie jako obrońca tytułu rozstrzygnął zawody na swoją korzyść na ostatnim dołku. To nie była jedyna przeszkoda jaka stanęła na jego drodze, kontuzje pleców niemal zatrzymały jego karierę. Miesiące pełne kontuzji, leczenia i rehabilitacji sprawiły, że z pierwszego miejsca w światowym rankingu zleciał na 788. lokatę. Woods nie wygrał turnieju w PGA Tour od sierpnia 2013 roku, podczas finałowej rundy w Barclays upadł na kolana po tym, jak poczuł przenikliwy ból pleców. Przeszedł łącznie cztery operacje kręgosłupa.

Do poważnego grania wrócił dopiero w 2018 roku a jego wielki powrót nastąpił 14 kwietnia 2019 gdy po jedenastu latach przerwy wygrał kolejny turniej Wielkiego Szlema wyprzedzając D. Johnsona jednym punktem. Był to jego piąty triumf w cyklu Masters, pierwszy triumf w Masters odniósł w wieku 21 lat co czyniu go najmłodszym zawodnikiem jaki kiedykolwiek wygrał zawody z tego cyklu. Kolejne zwycięstwo w wielkim szlemie przypieczętowało powrót legendy golfa Tigera Woodsa, którego w znakomitej formie możemy oglądać do dziś.

Comments are closed.